Światło dzienne można wprowadzić do ciemnych pomieszczeń przez świetlik tunelowy, zwany również świetlikiem rurowym. Taki świetlik dachowy może w słoneczny dzień dostarczyć znacznie więcej światła niż żarówka o mocy 60 W, co pozwala oświetlić pomieszczenie o powierzchni 7-16 m2. Nie ma znaczenia, czy jest na strychu, czy na dole. Jednak każda sytuacja jest indywidualna, gdyż faktyczna ilość światła naturalnego zależy od kilku czynników, m.in.: szerokości geograficznej, położenia domu względem kierunków świata, rodzaju i długości tunelu przepuszczającego światło, pory dnia i roku oraz pogoda.

Czasem w większym pomieszczeniu jeden świetlik dachowy nie wystarczy, ale przydadzą się dwa lub trzy. Ważna jest również funkcja pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane – mniej światła potrzeba do komunikacji, a więcej do pracy. Niezależnie od tego, musi być spełniony jeden warunek: odległość między stropem a połacią dachu nie może przekraczać 12 m. Maksymalna długość może stanowić rura światłonośna prowadząca przez warstwy dachu oraz nieużytkowane poddasze do stropu.

świetliki dachowe Śląsk
świetliki dachowe Śląsk

Rodzaje świetlików dachowych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje świetlików tunelowych – z elastyczną lub sztywną rurą przepuszczającą światło. Oba działają na tej samej zasadzie i mają podobną strukturę.

Na zewnątrz świetlika. Jego zadaniem jest skupianie światła słonecznego padającego na dach. Jest to element nieotwieralny, montowany w połaci dachu. Dzięki specjalnej warstwie, łatwej do mycia, nie wymaga czyszczenia. Zewnętrzna strona świetlika może być następująca: płaska, jak małe okienko na dachu. Jest to ciemnoszara poliuretanowa rama kołnierzowa z zamontowanym na stałe szkłem; półokrągły, w kształcie kopuły. Wykonany jest z akrylu odpornego na promieniowanie UV i jest przymocowany do ramy kompozytowej z odporną na korozję powłoką stalową.

Środkowa część świetlika. Jest to specjalny tunel, który w oparciu o zasadę odbić lustrzanych kieruje światło przechwycone z zewnątrz w pomieszczeniu do pryzmatycznego dyfuzora. Tunel transmisji światła może być elastyczny lub sztywny. Pierwsza wykonana jest z elastycznego metalicznego akordeonu poliestrowego. Stosuje się go, gdy w konstrukcji występują przeszkody (np. elementy konstrukcji dachu) – łatwo się wtedy schyla, aby je ominąć. Natomiast drugi typ tunelu składa się z kilku połączonych ze sobą sztywnych elementów aluminiowych, pokrytych powłoką wysoce odblaskową, która odbija do 98%. światła. Ten rodzaj tunelu znajduje zastosowanie, gdy przestrzeń pod dachem pozwala na ukierunkowanie prostych elementów.Dzięki tak składanej konstrukcji łatwo nadać mu niezbędny kąt nachylenia. Tunele dostępne są w różnych przekrojach (250-550 mm) i długościach. Wybierając właściwy, musisz znać przybliżoną odległość od górnej krawędzi szyfonu do sufitu pomieszczenia. Elastyczny tunel rozciąga się – w zależności od średnicy – maksymalnie do 4 m lub 6 m i nie można go przedłużyć. Długość tunelu sztywnego zwiększają dodatkowe elementy – maksymalna długość wynosi 12 m. Jednak im tunel jest dłuższy, tym mniej doświetlone jest pomieszczenie.Tunel elastyczny rozciąga się – w zależności od średnicy – ​​maksymalnie do 4 m lub 6 m i nie można go przedłużyć. Długość sztywnego tunelu zwiększają dodatkowe elementy – maksymalna długość to 12 m. Jednak im dłuższy tunel, tym mniej światła w pomieszczeniu. Elastyczny tunel rozciąga się – w zależności od średnicy – maksymalnie do 4 m lub 6 m i nie można go przedłużyć. Długość sztywnego tunelu zwiększają dodatkowe elementy – maksymalna długość to 12 m. Jednak im dłuższy tunel, tym mniej światła w pomieszczeniu.

Wnętrze świetlika. Jest to sufit podwieszany, który można łatwo dopasować do wystroju wnętrza, wybierając rodzaj szkła wewnętrznego oraz kolor pierścienia. Szkło rozpraszające światło dostępne jest w trzech modelach: matowym, matowym lub pryzmatycznym. Standardowy biały pierścień można zastąpić czarnym, mosiężnym lub szczotkowanym pierścieniem aluminiowym.

świetliki dachowe Zabrze
świetliki dachowe Zabrze

Akcesoria do świetlików dachowych

Producenci opraw tunelowych oferują szeroką gamę akcesoriów, z których warto korzystać ze względów praktycznych i estetycznych. Atrakcyjną opcją jest zakup świetlika wraz z zestawem oświetlenia elektrycznego (zwykle niedostępne ze względu na zamontowanie świetlika na środku sufitu pomieszczenia). Posiada żarówkę LED o mocy 4 W, co odpowiada żarówce o mocy 40 W. Oświetlenie elektryczne może służyć jako lampa sufitowa po zmroku i w pochmurne dni. Taki zestaw można zamontować w dowolnym momencie, nawet po zamontowaniu świetlika. W przypadku umieszczenia świetlika w sypialniach, np. pokojach dziecięcych, można zakupić ciemny panel sufitowy. Wykonany jest z bardzo lekkiego materiału i mocowany do pierścienia za pomocą magnesu. Element wentylacyjny może być również: montowany razem ze świetlikiem; to dobre rozwiązanie dla słabo wentylowanych pomieszczeń.

Miejsce na świetlik

Ilość światła dostarczanego do wnętrza uzależniona jest od miejsca montażu świetlika na dachu. Najlepsze lokalizacje to: południowa i południowo-zachodnia część dachu, gdzie słońce świeci najdłużej i najbardziej intensywnie oraz niezacienione miejsca przy drzewach lub przyległych wysokich budynkach. Ważny jest również kąt nachylenia dachu. Zalecany zakres to: 15-60 stopni dla dachów profilowanych (dachówka falista ceramiczno-cementowa, blachodachówka) oraz 35-60 stopni dla dachów płaskich (blacha płaska, dachówka bitumiczna). Niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie stanu belki dachowej. Można wykazać, że dach wykonany kilka lat temu, mimo że wizualnie wygląda dobrze, wymaga renowacji lub wzmocnienia jego konstrukcji, aby wytrzymał dodatkowe obciążenia. Również, bardzo ważna jest ocena stanu powłoki, a także izolacji termicznej (jeśli jest mokra) i przeciwwilgociowej (jeśli nie jest uszkodzona). Początkowo oględziny dachu możesz wykonać samodzielnie, ale ostateczną opinię powinien wydać fachowiec: inspektor budowlany lub budowniczy. Jeśli zdecydujesz, że dach wymaga remontu, warto poczekać z montażem świetlika tunelowego. Gdy renowacja nie jest konieczna, spróbujmy znaleźć istniejące plany konstrukcji belek dachowych. Ułatwi to znalezienie odpowiedniego miejsca na świetlik, a także izolację termiczną (jeśli nie zawilgoconą) i przeciwwilgociową (jeśli nie jest uszkodzona). Początkowo można samemu obejrzeć dach, ale ostateczną opinię powinien wydać specjalista: inspektor budowlany lub budowniczy. Jeśli zdecydujesz, że dach wymaga remontu, warto poczekać z montażem świetlika tunelowego. Gdy renowacja nie jest konieczna, spróbujmy znaleźć istniejące plany konstrukcji belek dachowych. Ułatwi to znalezienie odpowiedniego miejsca na świetlik, a także izolację termiczną (jeśli nie zawilgoconą) i przeciwwilgociową (jeśli nie jest uszkodzona). Początkowo można samemu obejrzeć dach, ale ostateczną opinię powinien wydać specjalista: inspektor budowlany lub budowniczy. Jeśli uznasz, że dach wymaga renowacji, warto poczekać z montażem świetlika tunelowego. Gdy renowacja nie jest konieczna, spróbujmy znaleźć istniejące plany konstrukcji belek dachowych. Znacznie ułatwi to znalezienie odpowiedniego miejsca na świetlik. Gdy nie jest konieczny remont, spróbujmy znaleźć plany konstrukcyjne istniejącej konstrukcji dachu. Ułatwi to znalezienie odpowiedniego miejsca na świetlik. Gdy remont nie jest konieczny, spróbujmy znaleźć istniejące plany konstrukcji belek dachowych. Znacznie ułatwi to znalezienie odpowiedniego miejsca na świetlik.

Najlepsze oświetlenie wnętrza ze świetlikiem

Oprócz odpowiedniego miejsca, średnica i długość tunelu mają istotny wpływ na ilość światła dostarczanego przez świetlik. Im dłuższy i im wyższy kąt załamania, tym większa utrata światła. Każdy dodatkowy metr może zmniejszyć natężenie światła o 6-40% w pochmurne dni. Ważną rolę odgrywa również materiał, z którego wykonany jest tunel przepuszczający światło. Sztywny tunel o gładkiej powierzchni pokrytej warstwą silnie odbijającą światło odbija światło trzykrotnie lepiej niż tunel elastyczny, który charakteryzuje się wyższym współczynnikiem załamania. Dlatego tunele elastyczne są zalecane tylko w sytuacjach, gdy odległość od dachu jest mniejsza niż 2 m lub ze względu na przeszkody nie ma innej opcji prowadzenia prostego tunelu.

Decyzję o wiele łatwiej będzie podjąć za pomocą specjalnych programów zamieszczonych na stronach internetowych producentów świetlików. Dzięki nim można obliczyć, ile świetlików należy zamontować w pomieszczeniu. Do obliczeń zwykle potrzebne są następujące dane: szerokość geograficzna, położenie budynku i świetlika, kąt nachylenia dachu, dokładne wymiary pomieszczenia i rodzaj dachu. Po wykonaniu obliczeń program przedstawia swoje zalecenia dotyczące wyboru produktu, a także podpowiada, ile światła wniknie do wnętrza w słoneczny i pochmurny dzień.

Montaż świetlików dachowych

Sam montaż świetlików dachowych nie jest skomplikowany, ale warto zlecić go profesjonalistom. W zależności od sprawności zespołu, sytuacji architektonicznej i pokrycia dachowego, kompletna instalacja zajmie średnio od 2 do 5 godzin. Montaż świetlika składa się z trzech etapów. Najpierw montowany jest element dachu, który przechwytuje światło dzienne. Trzeba będzie zdemontować tylko fragment pokrowca, ale przy tak małej powierzchni nie jest to trudne. Nie ma jednak konieczności dokonywania zmian w konstrukcji dachu, a także specjalnych prac wykończeniowych po zamontowaniu świetlika. Aby uszczelnić przejście tunelu przez warstwy dachu, obszar świetlika należy zaizolować standardowymi materiałami izolacyjnymi. Same elementy oprawy są uszczelnione taśmą samoprzylepną zgodnie z instrukcją montażu. Następnym krokiem jest wykonanie otworu w suficie. Przy ustalaniu tego upewnij się, że nie spada bezpośrednio pod stalowy profil, do którego przymocowana jest płyta gipsowo-kartonowa. Następnie wykonywany jest tunel przepuszczający światło, który nie wymaga dodatkowego uszczelnienia. Ostatnim krokiem jest wbudowanie do wnętrza elementu sufitowego, wokół którego należy ułożyć izolację termiczną oraz folię paroizolacyjną. Folia owijana jest wokół ścian tunelu i uszczelniana taśmą Duct, a same elementy świetlika uszczelniane są taśmą samoprzylepną zgodnie z instrukcją montażu. Następnym krokiem jest wykonanie otworu w suficie. Kiedy to określisz, należy upewnić się, że nie wpada bezpośrednio pod profil stalowy, do którego mocowana jest obudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Następnie wykonywany jest tunel przepuszczający światło, który nie wymaga dodatkowego uszczelnienia. Ostatnim krokiem jest wbudowanie do wnętrza elementu sufitowego, wokół którego należy ułożyć izolację termiczną oraz folię paroizolacyjną. Folia owijana jest wokół ścian tunelu i uszczelniana taśmą Duct, a same elementy świetlika uszczelniane są taśmą samoprzylepną zgodnie z instrukcją montażu. Następnym krokiem jest wykonanie otworu w suficie. Przy ustalaniu tego upewnij się, że nie spada bezpośrednio pod stalowy profil, do którego przymocowana jest płyta gipsowo-kartonowa. Następnie wykonywany jest tunel przepuszczający światło, który nie wymaga dodatkowego uszczelnienia. Ostatnim krokiem jest wbudowanie do wnętrza elementu sufitowego, wokół którego należy ułożyć izolację termiczną oraz folię paroizolacyjną. Folia jest owijana wokół ścian tunelu i uszczelniana taśmą klejącą, dzięki czemu nie spada bezpośrednio pod stalowy profil, do którego mocowana jest płyta gipsowo-kartonowa. Następnie wykonywany jest tunel przepuszczający światło, który nie wymaga dodatkowego uszczelnienia. Ostatnim krokiem jest wbudowanie do wnętrza elementu sufitowego, wokół którego należy ułożyć izolację termiczną oraz folię paroizolacyjną. Folia jest owijana wokół ścian tunelu i uszczelniana taśmą klejącą, dzięki czemu nie spada bezpośrednio pod stalowy profil, do którego mocowana jest płyta gipsowo-kartonowa. Następnie wykonywany jest tunel przepuszczający światło, który nie wymaga dodatkowego uszczelnienia. Ostatnim krokiem jest wbudowanie do wnętrza elementu sufitowego, wokół którego należy ułożyć izolację termiczną oraz folię paroizolacyjną. Folia jest owijana wokół ścian tunelu i uszczelniana taśmą jest owijana wokół ścian tunelu i uszczelniana taśmą jest owijana wokół ścian tunelu i uszczelniana taśmą.

Kołnierze gwarantujące szczelność świetlika tunelu osadzonego w połaci dachowej są zintegrowane z elementem dachu i są specjalnie dostosowane do różnych rodzajów pokryć dachowych – płaskich lub profilowanych.

Oceń tą stronę: post