Obecnie coraz częściej wykorzystuje się naturalne oświetlenie, czyli wprowadzanie światła słonecznego do wnętrz budynków bez towarzyszącego mu ciepła. Takie rozwiązania, znane jako światła dzienne, stanowią alternatywę dla tradycyjnych świetlików czy oświetlenia pasmowego. Światła dzienne oferują szereg korzyści w porównaniu do konwencjonalnych systemów oświetleniowych. Poniżej przedstawiono argumenty świadczące o przewadze świateł dziennych nad tradycyjnymi świetlikami.

Wskaźnik Powierzchni Świetlika do Powierzchni Podłogi (SFR)

Wskaźnik ten definiuje stosunek powierzchni świetlika do całkowitej powierzchni podłogi w pomieszczeniu. Przykładowo, jeśli pomieszczenie ma 186 metrów kwadratowych (2000 stóp kwadratowych) i zawiera świetlik o powierzchni 18,6 metrów kwadratowych (200 stóp kwadratowych), to SFR wynosi 10% (18,6/186). Dla tradycyjnych świetlików wskaźnik ten mieści się w przedziale 7–9%, podczas gdy dla systemów oświetlenia dziennego spada do poniżej 2%. Niski SFR oznacza, że potrzebna jest mniejsza ingerencja w dach w celu zapewnienia dostępu światła słonecznego, co również minimalizuje transfer ciepła dzięki zastosowaniu mniejszych otworów.

Jak Wybrać Odpowiednie Światło Dzienne

Materiały

Tradycyjne świetliki często wykonuje się z plastiku wzmocnionego włóknem szklanym (FRP) lub z arkuszy poliwęglanowych, które z czasem mogą żółknąć i stawać się podatne na pęknięcia oraz przecieki. Światła dzienne wykorzystują przezroczyste kopuły z poliwęglanu odporne na promieniowanie UV lub pryzmatyczne dyfuzory świetlne, które korzystają z technologii mikroreplikacji.

Konstrukcja

Tradycyjne świetliki to pojedyncze lub podwójne szyby dopasowane do profilu blachy dachowej, które łączą się z metalową pokrywą dachu. Światła dzienne montuje się na metalowym krawężniku, podniesionym o 125–200 mm nad poziom dachu, wyposażone w kanały odprowadzające wodę i szczelne uszczelnienia.

Rozprzestrzenianie Światła

W tradycyjnych świetlikach rozprzestrzenianie światła jest zależne od położenia słońca, co może prowadzić do powstawania gorących punktów i niejednolitego oświetlenia. Światła dzienne zapewniają równomierne rozprzestrzenianie światła, niezależnie od ruchu słońca.

Wykorzystanie Powierzchni Dachu

Tradycyjne świetliki mogą zajmować od 7 do 10% powierzchni dachu, podczas gdy światła dzienne wykorzystują mniej niż 2% powierzchni dachu, co zmniejsza potrzebę ingerencji w konstrukcję dachu.

Porównanie świetlików i świateł dziennych

CzynnikiTradycyjne ŚwietlikiŚwiatła dzienne
Stosunek świetlika do podłogi (SFR)> 5%< 2%
MateriałArkusze z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem (FRP) lub poliwęglanuOdporność na promieniowanie UV, przezroczysta kopuła z poliwęglanu lub pryzmatyczne dyfuzory świetlne wykorzystujące systemy technologii mikroreplikacji
BudowaProfilowany do kształtu blachy dachowej i pokryty metalowymi blachami dachowymiNaprawiono na metalowym krawężniku podniesionym o 125 – 200 mm nad dachem. Wyposażone w kanały przekierowujące wodę i szczelny układ
Rozprzestrzenianie się światłaGromadzenie się gorących punktów i niejednolite oświetlenieBrak gromadzenia się gorących punktów i jednolite oświetlenie
Wykorzystanie powierzchni dachu7–10%< 2%
Wymagane życie i konserwacjaOkoło 5 latDo 15 lat przy niewielkiej lub nieistotnej konserwacji
Przenikanie ciepłaWysokiNieistotny
AutomatyzacjaNiedostępnyMożliwość integracji z elementami sterującymi oświetleniem
Technologie produktoweNiedostępnyRurowy, Pryzmatyczny, Kontrola oświetlenia
Porównanie świetlików i świateł dziennych

Jak widać z powyższego porównania, światła dzienne oferują szereg zalet w porównaniu do tradycyjnych świetlików, co czyni je preferowanym wyborem dla nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych.

5/5 - (1 vote)