Akcesoria do świetlików dachowych mogą różnić się w zależności od producenta i modelu świetlików:

  • Zestaw montażowy – często świetliki dachowe wymagają specjalnego zestawu montażowego, który pozwala na łatwe i bezpieczne zamocowanie świetlika na dachu.
  • Nakładka antyśnieżna – to akcesorium montowane na krawędzi świetlika, które zapobiega zasypaniu go śniegiem i lodem.
  • Okapnik – element montowany na krawędzi świetlika, który zapobiega przedostawaniu się wody do jego wnętrza.
  • Osłona przeciwsłoneczna – nakładka na wewnętrznej stronie świetlika, która zmniejsza ilość światła wpadającego do pomieszczenia i zapobiega odbiciom.
  • Wentylacja – niektóre świetliki dachowe posiadają wbudowane systemy wentylacyjne, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza.
  • Zestaw osłon przeciwko insektom – osłony te montuje się na wewnętrznej stronie świetlika, aby zapobiec wnikaniu owadów do pomieszczenia.
  • Pilot zdalnego sterowania – niektóre modele świetlików dachowych są wyposażone w pilot zdalnego sterowania, który pozwala na łatwe regulowanie oświetlenia w pomieszczeniu.
  • Zestaw oświetlenia awaryjnego – to akcesorium, które umożliwia oświetlenie pomieszczenia w przypadku braku zasilania.

Nakładka antyśnieżna

Nakładka antyśnieżna w świetlikach poliwęglanowych jest zwykle wykonana z tworzywa sztucznego i ma kształt półkulisty, który nakłada się na górną część świetlika. Głównym celem nakładki antyśnieżnej jest zapobieganie gromadzeniu się śniegu i lodu na powierzchni świetlika, co może wpływać na jego funkcjonalność i wydajność.

Nakładka antyśnieżna działa poprzez utrzymywanie powierzchni świetlika w temperaturze wyższej niż temperatura otoczenia, co uniemożliwia zamarzanie wody na jego powierzchni. W zależności od modelu nakładki, może ona działać na różne sposoby – na przykład poprzez wykorzystanie energii słonecznej lub zasilania elektrycznego.

W przypadku nakładek antyśnieżnych zasilanych energią słoneczną, panele słoneczne umieszczone na górnej części nakładki absorbują energię słoneczną i zamieniają ją na energię elektryczną, która jest następnie wykorzystywana do ogrzewania powierzchni świetlika. W innych przypadkach nakładki antyśnieżne mogą być zasilane z sieci elektrycznej i wykorzystywać grzałki lub podobne urządzenia grzewcze.

W każdym przypadku nakładka antyśnieżna ma na celu zapobieganie zamarzaniu wody na powierzchni świetlika i zapewnienie jego prawidłowego funkcjonowania nawet w trudnych warunkach zimowych.

Okapnik

Okapnik w świetlikach poliwęglanowych to element, który ma za zadanie chronić wnętrze budynku przed dostawaniem się wody deszczowej lub roztopowej, która mogłaby przeciekać przez świetlik. Okapnik stanowi zewnętrzną część konstrukcji świetlika i jest zazwyczaj wykonany z aluminium lub innych materiałów, które charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne.

Okapnik działa w prosty sposób – kieruje spływającą wodę deszczową lub roztopową z powierzchni świetlika do rynny lub innej przewodzącej wodę instalacji. W ten sposób zapobiega się dostawaniu się wody do wnętrza budynku i chroni się przed powstaniem uszkodzeń czy szkód wewnętrznych, które mogłyby pojawić się w wyniku przecieków.

Okapnik w świetlikach poliwęglanowych jest bardzo ważnym elementem, który wpływa na funkcjonalność i trwałość całego systemu świetlikowego. Dlatego też warto zadbać o to, aby był on wykonany z odpowiednich materiałów i zamontowany w sposób profesjonalny, tak aby skutecznie spełniał swoją funkcję.

Osłona przeciwsłoneczna

Osłona przeciwsłoneczna w świetlikach dachowych to element, który ma za zadanie regulować ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza budynku i zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń w okresie letnim. Osłona przeciwsłoneczna jest zazwyczaj wykonana z aluminium lub innych materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne.

Osłona przeciwsłoneczna działa na zasadzie regulacji przepływu światła słonecznego do wnętrza budynku. W zależności od modelu osłony, może ona działać w różny sposób – na przykład poprzez sterowanie elektryczne lub ręczne.

W przypadku osłon przeciwsłonecznych zasilanych energią elektryczną, panel kontrolny umieszczony wewnątrz budynku umożliwia regulację ilości światła wpadającego przez świetlik. Dzięki temu użytkownik może dostosować natężenie światła do swoich potrzeb i zmieniać je w zależności od pory dnia czy warunków pogodowych.

Osłony przeciwsłoneczne w świetlikach dachowych są bardzo ważnym elementem, który wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń oraz na efektywność energetyczną budynku. Dlatego też warto zadbać o to, aby były one wykonane z odpowiednich materiałów i zamontowane w sposób profesjonalny, tak aby skutecznie spełniały swoją funkcję.

Wentylacja

Wentylacja w świetlikach dachowych pełni rolę wentylacji grawitacyjnej, czyli naturalnego przepływu powietrza, który umożliwia wymianę powietrza wewnątrz budynku. W zależności od modelu i rodzaju świetlika, wentylacja może być zapewniana przez specjalne kanały powietrzne lub zintegrowane z osłoną przeciwsłoneczną.

W przypadku połączenia świetlika dachowego z rekuperacją lub wentylacją mechaniczną, można zastosować specjalne wentylatory lub systemy rekuperacji, które będą odpowiadać za wymianę powietrza wewnątrz budynku. Takie rozwiązanie pozwala na poprawę efektywności energetycznej budynku i zmniejszenie strat ciepła poprzez odzyskiwanie ciepła z powietrza wentylacyjnego.

Wentylacja w świetlikach dachowych może być zintegrowana z innymi systemami wentylacji i rekuperacji, co pozwala na uzyskanie kompleksowego i skutecznego systemu wentylacyjnego dla całego budynku. Jednakże, przed podjęciem decyzji o połączeniu różnych systemów wentylacyjnych, warto skonsultować się z fachowcem, który dobierze odpowiednie rozwiązania i zaprojektuje system wentylacji, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom użytkowników i charakterystyce budynku.

Zestaw oświetlenia awaryjnego

Zestaw oświetlenia awaryjnego do poliwęglanowych okien dachowych to rozwiązanie, które ma za zadanie zapewnić źródło światła w przypadku awarii lub braku zasilania. Taki zestaw może być przydatny w sytuacjach, gdy na skutek awarii lub innego zdarzenia dochodzi do przerwy w dostawie prądu i braku zasilania w pomieszczeniach, w których znajdują się poliwęglanowe okna dachowe.

Zestaw oświetlenia awaryjnego składa się zwykle z lampy awaryjnej oraz akumulatora, który pozwala na zasilanie lampy w przypadku braku zasilania z sieci. Lampy awaryjne są zazwyczaj wyposażone w diody LED, które zapewniają niskie zużycie energii, a jednocześnie wysoką jakość i intensywność światła.

Montaż zestawu oświetlenia awaryjnego do poliwęglanowych okien dachowych jest zwykle prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Zestawy oświetlenia awaryjnego są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Zestaw oświetlenia awaryjnego to tylko uzupełnienie istniejącego systemu oświetlenia, a nie jego zastępstwo. Dlatego też, przed dokonaniem wyboru zestawu oświetlenia awaryjnego, warto skonsultować się z fachowcem i ocenić, czy taki zestaw jest niezbędny w danym pomieszczeniu lub budynku, oraz czy spełni on wymagania bezpieczeństwa i przepisów obowiązujących w danym kraju.

Zastosowanie

Świetliki dachowe i pasma świetlne składają się z kopuły, elastycznej rurki światłowodowej, ramy sufitowej, pryzmatycznego dyfuzora i zestawu montażowego. Główną funkcją świetlika dachowego jest dostarczanie naturalnego światła do budynku.

Zastosowanie tego typu świetlików dachowych zapewnia oświetlenie wszystkich pomieszczeń w domu nawet wtedy, gdy nie ma możliwości zamontowania okien dachowych lub elewacyjnych. Wnętrze bez światła dziennego jest ciemne i niewygodne. Należą do nich np. Łazienki, garderoby, korytarze czy puby. Naturalne światło przenika do budynku przez światłowód i oświetla wnętrze. Stanowi dodatkowe źródło światła w innych pomieszczeniach, a także oszczędza energię elektryczną.

Rura przepuszcza światło dzienne do kopuły zamontowanej na suficie. Następnie promienie słoneczne odbijają się od ścianek elastycznej rurki wraz z warstwą odblaskową i kierowane są w stronę dyfuzora. Zamontowany na suficie dyfuzor rozprasza nawet promienie słoneczne i oświetla pomieszczenie. Dzięki dodatkowemu źródłu światła pełniącemu rolę lampy, świetlówkę można używać nawet wieczorem lub w nocy.

Nasze usługi produkcji materiałów z poliwęglanu:

Świetliki Dachowe, Świetliki Dachowe Śląsk, Świetliki Dachowe Katowice, Świetliki Dachowe Gliwice, Świetliki Dachowe Zabrze, Świetliki Rurowe, Świetliki Stałe, Świetliki Tunelowe, świetliki dachowe Śląsk, świetliki dachowe Gliwice, świetliki dachowe Zabrze, świetliki dachowe Katowice

Oceń tą stronę: post