Aby wyposażyć strych, należy ocieplić dach i zainstalować kilka skośnych okien, których działanie różni się od klasycznych okien pionowych w ścianach. Specjalne akcesoria ułatwią użytkowanie świetlików.

Dodatkowe akcesoria i akcesoria do świetlików mogą być zawarte w zestawie montażowym, jak również dostarczane osobno.

Nawiewniki okienne

W nowoczesnych domkach, gdzie okna i drzwi są szczelne, bezpośrednia wentylacja jest ograniczona, dlatego często pojawia się problem z odpowiednią wentylacją. Możesz zwiększyć ilość świeżego powietrza na poddaszu dzięki zaworowi wentylacyjnemu w konstrukcji okna dachowego . Taki nawiewnik okienny zapewni wentylację nawet przy zamkniętym skrzydle okiennym.

Zawór wentylacyjny to otwór w skrzynce okna dachowego, który nie zmniejsza użytecznej powierzchni przeszklenia. Jeżeli otwór wywietrznika ma kształt labiryntu , tworzy minimalny mostek zimna, który prawie nie powoduje strat ciepła. Regulowany zawór wentylacyjny umożliwia ustawienie odpowiedniej wielkości nawiewnika w zależności od pogody.

Najwygodniejsze jest automatyczne urządzenie wentylacyjne, które optymalizuje dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia poprzez samodzielną zmianę wielkości szczeliny w przypadku zmiany pogody (wzrost wiatru, niższa temperatura itp.).

Będzin, Bielsko Biała, Brenna, Bytom, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Istebna, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Koziegłowy, Kroczyce, Łaziska Górne, Lubliniec, Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Mikołów, Milówka, Morsko, Mysłowice, Pyskowice, Kopienica, Toszek, Myszków, Ogrodzieniec, Orzesze, Piekary Śląskie, Pilica, Podzamcze, Porąbka, Poraj, Przeczyce, Pszczyna, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Szałsza, Szczyrk, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Węgierska Górka, Wisła, Wodzisław Śląski, Zabrze, Żarki Letnisko, Zawiercie, Zwardoń, Żywiec.

Maksymalna ilość świeżego powietrza, jaka może dostać się do pomieszczenia przez nawiewnik jest zwykle podana w charakterystyce technicznej okna dachowego. Nie bez znaczenia jest również to, że konstrukcja nawiewnika okiennego posiada filtr, który ochroni pomieszczenie przed kurzem czy owadami.

Siatka na komary

Latem pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego na strychu może być bardzo gorąco. Aby poprawić jego wentylację nie tylko przez zawór wentylacyjny, ale także przez otwarte skrzydło okienne, wygodnie jest zainstalować na oknach specjalne moskitiery.

Moskitierę montuje się nie na skrzynce okiennej, ale na skarpach okna dachowego. Stosowanie tego akcesorium na świetlikach jest bezpieczniejsze niż na zwykłych frontowych oknach na ścianach, co jest bardzo ważne przy obecności w domu małych dzieci.

Rolety wewnętrzne

Poza wentylacją strych latem wymaga zwykle ochrony przed jasnym słońcem , a do świetlików wygodnie jest zastosować zasłony z tkaniny. Dodatkowo, jako alternatywę dla zasłon, czasami stosuje się również specjalne metalowe żaluzje do świetlików.

Kurtyny wewnętrzne mocowane są do okna za pomocą bocznych prowadnic lub prostych klamer mechanicznych . Tkanina zasłonowa może przesuwać się po szkle i być zamocowana na żądanej wysokości . W stanie skręconym kurtyna – w zależności od konstrukcji – jest schowana w skrzynce w górnej części skrzydła lub po prostu nawinięta na poziomej osi na oknie.

Kurtyny tkaninowe do świetlików wykonane są z bawełny z impregnacją lub poliestru o różnym stopniu przezroczystości. Dodatkowo płótno można pokryć warstwą odbijającą ciepło. Istnieją również kunsztowne plisowane zasłony, które wykonane są z prześwitującej plisowanej tkaniny z impregnacją odpychającą kurz. Kolor zasłon do świetlików można wybrać w szerokiej gamie opcji.

Steruj zasłonami ręcznie za pomocą uchwytu i suwaka. Do trudno dostępnych miejsc przewidziano drążki teleskopowe .

Markizy zewnętrzne

Oprócz zasłon wewnętrznych do okien dachowych i zewnętrznych akcesoriów przeciwsłonecznych, takich jak markizy. Urządzenia te blokują światło słoneczne i ciepło, ale nie ograniczają widoku z okna i nie zaciemniają pomieszczenia.

Osłona przeciwsłoneczna markizy jest wykonana z materiału na bazie włókna szklanego i ma strukturę siatki . Wytrzymała tkanina może mieć różne gęstości i poziomy przezroczystości, jest odporna na warunki atmosferyczne, odporna na wypalenie i szybko schnie po deszczu. Markizy do świetlików dachowych są przydatne, ponieważ zapobiegają pojawianiu się odblasków słonecznych na ekranach i wyświetlaczach sprzętu telewizyjnego i komputerowego.

Konstrukcja markizy składa się z górnej skrzynki, w której znajduje się złożone płótno oraz uchwytów na oknie, które są potrzebne do zamocowania otwartego płótna. Płótnem można sterować ręcznie lub za pomocą drążka teleskopowego.

Zewnętrzne kasety rolkowe

Rolety zewnętrzne (lub rolety) – kolejne akcesorium zewnętrzne do świetlików dachowych, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu zimą i chronić je przed upałem latem . W przeciwieństwie do markiz, kaseta rolety całkowicie blokuje światło słoneczne.

Konstrukcja kasety roletowej do okna dachowego obejmuje skrzynkę z wałkiem do nawijania płótna oraz ramę z bocznymi prowadnicami, po których ślizga się płótno. Dodatkowo ważne jest, aby roleta składała się z profili aluminiowych i dodatkowo chroniła dom przed niepowołanym wtargnięciem.

Po montażu świetlików dachowych warto wynająć firmę do sprzątania po remoncie, usługa ta zyskuje wielu zwolenników, szczególnie w Warszawie.

Mechanizmem można sterować ręcznie lub zdalnie za pomocą zasilania z napędu elektrycznego obsługiwanego za pomocą panelu lub przycisków panelu ściennego. Tkanina rolety posiada wewnętrzną warstwę, która służy jako dodatkowa izolacja akustyczna i cieplna.

Automatyka okienna

Pilot lub panel naścienny można wykorzystać do automatycznego sterowania nie tylko roletami, ale również roletami okiennymi, tzn. przy wyposażeniu w dodatkowe urządzenia istnieje możliwość automatycznego otwierania i zamykania okna dachowego .

Bardzo wygodne w obsłudze modele takich okien z wbudowaną automatyką , gdzie napęd elektryczny w ramie jest prawie niewidoczny. Aby podłączyć automatyczne okno dachowe do sieci, dostarczane jest z centrum sterowania, napędem i transformatorem.

Czujniki deszczu, które umożliwiają automatyczne zamykanie lub otwieranie okna w przypadku zmiany pogody, zwiększają również komfort użytkowania automatycznych świetlików. Niektóre automatyczne okna można nawet podłączyć do systemu „inteligentnego domu”, tworzyć inteligentne scenariusze swojej pracy i zarządzać nimi za pomocą smartfona.

Oceń tą stronę: post