Jaka jest temperatura zasilania?

Temperatura zasilania to temperatura wody grzewczej po podgrzaniu przez źródło ciepła. Źródłem ciepła może być np. pompa ciepła, kocioł gazowy, olejowy lub instalacja solarna. Podgrzana do temperatury na zasilaniu woda grzewcza jest następnie doprowadzana do poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych. Im wyższa temperatura zasilania, tym więcej energii musi zużyć system grzewczy do wytworzenia tej temperatury.

Nasze pompy już dziś  ogrzewają domy klientów w miastach: Zabrze, Gliwice, Pyskowice, Zbrosławice, Tarnowskie Góry, Bytom. Zobacz więcej na stronie: Pompy Ciepła – Montaż – Ceny – Pompa ciepła | Gliwice | Zabrze (zobaczgliwice.pl)

Odpowiednikiem temperatury zasilania jest temperatura powrotu. Wskazuje temperaturę wody grzewczej po oddaniu ciepła do grzejników i zawróceniu do systemu grzewczego w celu ponownego podgrzania.

Temperatura zasilania ma ten wpływ na zużycie energii przez pompę ciepła

Pompy ciepła wykorzystują ciepło otoczenia do ogrzewania i wykorzystują energię elektryczną, aby doprowadzić je do wymaganej temperatury zasilania dla obiegu grzewczego. Zużycie energii przez pompę ciepła zależy zatem od różnicy temperatur, którą należy pokonać między źródłem ciepła a przepływem ogrzewania. Im większa różnica temperatur, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje sprężarka pompy ciepła.

Ponieważ nie można wpływać na temperaturę wykorzystywanego ciepła otoczenia (np. powietrza zewnętrznego w pompie ciepła powietrze-woda), temperatura zasilania pompy ciepła musi być utrzymywana na możliwie najniższym poziomie. O jeden stopień wyższa temperatura zasilania oznacza dodatkowe zapotrzebowanie na energię pompy ciepła o 2,5%. Jeśli temperatura zasilania spadnie o 5 stopni Kelvina, zużycie może spaść nawet o 12,5%.

Do jakiej temperatury zasilania sensowne jest instalowanie pompy ciepła?
Pompa ciepła może zwykle nadal pracować wydajnie do temperatury zasilania ogrzewania wynoszącej 50 stopni. Jeśli chcesz wiedzieć, czy ta temperatura zasilania pokrywa Twoje potrzeby grzewcze, możesz wykonać prosty test, który powinieneś przeprowadzić w mroźny zimowy dzień:

Ustaw temperaturę zasilania kotła na 50 stopni i włącz termostaty na wszystkich grzejnikach do pełna. Jeśli Twoja przestrzeń mieszkalna jest wystarczająco ciepła, Twój system grzewczy nadaje się do zainstalowania pompy ciepła.

O tym, czy instalacja pompy ciepła jest rozsądnym i ekonomicznym rozwiązaniem, decydują oprócz temperatury zasilania obciążenie grzewcze, standard izolacji i wiek istniejącego systemu grzewczego.

W ten sposób obniżasz temperaturę zasilania

WŁAŚCIWE GRZEJNIKI
Systemy grzewcze, takie jak ogrzewanie podłogowe, radzą sobie z niskimi temperaturami zasilania od 30 do 35 stopni i dlatego idealnie nadają się do obsługi pompy ciepła. Jednak tylko wtedy, gdy Twój budynek ma dobry standard izolacji. W słabo ocieplonych starych budynkach straty ciepła przez ściany zewnętrzne są tak duże, że nawet ogrzewanie podłogowe musiałoby być eksploatowane przy wysokich temperaturach przepływu. Jednak wysokie temperatury przepływu znacznie obniżają sprawność ogrzewania podłogowego.

Alternatywą dla ogrzewania podłogowego są grzejniki. Grzejniki to grzejniki montowane na ścianie i emitujące ciepło do pomieszczenia. Wymagają wyższych temperatur przepływu, ponieważ emitują ciepło na mniejszej powierzchni i dlatego są mniej odpowiednie do obsługi pompy ciepła. Jeśli temperatura zasilania grzejników jest niższa niż 50 stopni, nadal można je połączyć z pompą ciepła.

ZMNIEJSZ ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO W DOMU

Niskie zapotrzebowanie budynku na ciepło obniża temperaturę zasilania systemu grzewczego, ponieważ grzejniki muszą uwalniać mniej energii. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło, należy zminimalizować straty ciepła na zewnątrz.

Opłacalną opcją dla starych budynków jest zastosowanie nowoczesnych okien i drzwi oraz izolacja górnej kondygnacji. Jeśli jednak wymieniane są tylko okna, należy zadbać o to, aby wilgoć z budynku mogła nadal się ulatniać. Izolacja zewnętrzna elewacji jest skuteczniejsza, ale też droższa. Dodatkowo straty wentylacyjne w domu można ograniczyć instalując system wentylacji z odzyskiem ciepła.

Co mogę zrobić, jeśli nie można obniżyć temperatury zasilania?

WYSOKOTEMPERATUROWE POMPY CIEPŁA

Jeśli nie można obniżyć temperatury zasilania, istnieje możliwość zainstalowania wysokotemperaturowej pompy ciepła. Mogą one również generować wysokie temperatury przepływu 70-100 stopni. Najpopularniejszy typ wysokotemperaturowej pompy ciepła pracuje w dwóch cyklach. Istnieją również wysokotemperaturowe pompy ciepła z CO2 lub gazem grzewczym.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła są nieco mniej wydajne niż zwykłe pompy ciepła i są droższe w zakupie. Należy zatem porównać koszty wysokotemperaturowej pompy ciepła z kosztami alternatywnego systemu grzewczego.

BIWALENTNA PRACA POMPY CIEPŁA

Alternatywnie można również eksploatować pompę ciepła biwalentnie, tzn. z drugim generatorem ciepła. Włącza się to w zimne dni, kiedy wymagane są wysokie temperatury zasilania. Pompa ciepła musi tylko pokonywać niewielkie różnice temperatur i pracuje wydajniej.

Najczęściej spotykane jest połączenie grzałki zanurzeniowej i pompy ciepła. Chociaż element grzejny generuje ciepło ze 100% energią elektryczną przy wysokich kosztach, jest używany tylko w kilka bardzo zimnych dni w roku. Oszczędza to koszty i jest wydajne, ponieważ nie ma konieczności stosowania przewymiarowanej wysokotemperaturowej pompy ciepła. Możliwe jest również połączenie istniejącego kotła gazowego i pompy ciepła.

Niemniej jednak obowiązuje następująca zasada: Przy temperaturach zasilania znacznie powyżej 50 stopni eksploatacja pompy ciepła zwykle nie jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Inną przyjazną dla środowiska alternatywą dla pomp ciepła jest instalacja ogrzewania gazowego w połączeniu z energią słoneczną.

Nadal niepewny?

Nie masz pewności, czy pompa ciepła jest odpowiednia dla Twojego domu? Nie ma problemu. Pozwól, że przedstawimy Ci bezpłatną wstępną wycenę, a następnie poinformujemy Cię, czy instalacja pompy ciepła jest dla Ciebie opcją.

Oceń tą stronę: post