Dostarczenie naturalnego światłą do oświetlenia dużych obiektów użyteczności publicznej jest możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii dostarczania światła przez świetliki dachowe oraz pasma świetlne.

Dzięki właściwościom technicznym systemy naturalnego światła tworzą atmosferę komfortu w pomieszczeniach, a także znacznie obniżają koszty energii koniecznej na oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację budynków, w których są zainstalowane.

Naturalne światło słoneczne jest niezbędne dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Jeśli w lokalu nie ma dostatecznej ilości naturalnego światła słonecznego, to nadmierne używanie sztucznego oświetlenia może spowodować niepotrzebne koszty w zużyciu energii elektrycznej, spowodowane koniecznością oświetlenia pomieszczeń biurowych i domowych.

Tradycyjnie do oświetlenia przestrzeni światłem słonecznym służą standardowe metody oświetlenia (okna, atria), ale to rozwiązanie ma poważną wadę: na dużych i powierzchniach np. hal handlowych i obiektów użyteczności publicznej obserwuje się wykładniczy spadek oświetlenia w pewnej odległości od okien co wymusza stosowanie sztucznego oświetlenia w odległych obszarach. Okna pionowe mogą zapewnić normalne światło w odległości do około 6 m od okna. Ponieważ poziom światła dziennego spada wraz ze wzrostem odległości od okna, konieczne jest zwiększenie ilości światła słonecznego wpadającego przez okno. Można to zrobić, zwiększając powierzchnię otworu okiennego. Pozwoli to na nieznaczne zwiększenie oświetlenia. Takie rozwiązanie prowadzi do oszczędności energii elektrycznej dzięki redukcji oświetlenia elektrycznego. Jednak doprowadzi jednocześnie do wzrostu zysków ciepła latem i strat ciepła zimą, co zniweluje wynikające z tego oszczędności energii elektrycznej do oświetlenia. Naszej produkcji świetliki i pasma świetlne mogą oświetlać te odległe obszary, bez generowania kosztów energii związanej ze stosowaniem światłą sztucznego.

Innowacyjny system naturalnego oświetlenia

Technologia stosowana w świetlikach powstała w Australii w 1991 roku. Początkowo celem zastosowania tub świetlnych było oddalenie źródła promieniowania – zbyt jasnego, gorącego, niebezpiecznego, do oświetlania budynków, bez utraty intensywności promieniowania.

Głównymi elementami tego naturalnego systemu oświetlenia są elementy odbierające światło, urządzenie do „transportu” światła na wymaganą odległość oraz zespół rozsyłu światła (rozpraszania światła). Odbiornik światła wygląda jak przezroczysta kopuła umieszczona na zewnątrz budynku: na dachu lub elewacji. Skupia nawet najmniejsze strumienie światła słonecznego (bezpośredniego lub odbitego) i służy jako swego rodzaju „lej optyczny”, który wypełnia pomieszczenie naturalnym światłem.

Kopułka świetlika jest wkomponowana w ogólną konstrukcję dachu, i nie narusza harmonii ogólnego wyglądu budynku. Świetlik to zestaw prostych lub zakrzywionych rurek aluminiowych, pokrytych od wewnątrz folią polimerową, składającą się z ponad czterystu warstw optycznych, które zapewniają współczynnik odbicia bliski jedności . Straty energii światła przy długości świetlika 12-20 m nie przekraczają 0,03%.

Światło emitowane jest w pomieszczeniu oświetlanym przez urządzenie rozpraszające światło – dyfuzor, który jest wykonany z tworzywa polimerowego i ma okrągły lub kwadratowy kształt, zróżnicowaną konstrukcję i standardowe wymiary, jednak jego główne właściwości to 100 % zdolności do rozpraszania światła.

Ten system oświetlenia naturalnego posiada dodatkowe opcje (regulacja natężenia strumienia światła – ściemniacz, zestaw oświetlenia nocnego, zestaw wentylacyjny), których zastosowanie znacznie rozszerza praktykę jego stosowania w nowatorskich konstrukcjach.

Zastosowania systemów świetlików są szerokie i zróżnicowane:

  • zakłady opieki zdrowotnej i ośrodki wypoczynkowe;
  • instytucje edukacyjne (uczelnie, szkoły, przedszkola i żłobki);
  • mieszkania i domy;
  • obiekty rolnicze: obory, kurniki, chlewnie, fermy futerkowe;
  • centra biznesowe;
  • centra handlowe i supermarkety;
  • obiekty sportowe;
  • warsztaty i magazyny produkcyjne ;

Przykłady realizacji:

W Europie zainstalowano już ponad 100 000 systemów świetlikowych, a popyt na nie stale rośnie, w miarę jak powstają bardziej komfortowe rozwiązania dla ludzi i oszczędność energii w ciągu dnia. W Rosji natomiast tego typu rozwiązanie jest nadal ekskluzywne. Pierwszą dużą jednostką użyteczności publicznej, której oświetlenie powierzono systemom oświetlenia naturalnego, było centrum samochodowe w KAZNODAR. Typowe rozwiązania architektoniczne nowoczesnych centrów samochodowych nie pozwalają w oświetlenie w tradycyjny sposób, poprzez przeszklenia ścian, oświetlać naturalnym światłem obszary, w których przebywają pracownicy i klienci. Stosując energooszczędny system naturalnego oświetlenia, udało się oświetlić niedostępne obszary przed nasłonecznieniem, a także zmniejszyć zużycie energii i obciążenie cieplne budynku. System przepuszcza światło bez dopływu ciepła, co oznacza, że ​​zmniejsza zapotrzebowanie na moc klimatyzatorów. Intensywność oświetlenia jest taka sama przez cały dzień.

Do wyposażenia obiektów olimpijskich w Pekinie wykorzystano również systemy światła naturalnego poprzez montaż świetlików , które mocno wkroczyły w świat praktyki architektonicznej. Siłownia, należąca w Pekinie, jest wyposażona w ogromną ilość pasm świetlnych, które doskonale zapewniają naturalne światło na arenie sportowej, która może pomieścić prawie tysiąc widzów. Wysoka przepuszczalność światła świetlików dachowych pozwoliła ominąć bariery na poddaszu i zapewnić przepuszczalność strumienia świetlnego powyżej 12 m.

Powody dla których warto stosować świetliki dachowe:

Dzięki swoim właściwościom technicznym systemy naturalnego światła tworzą atmosferę komfortu w pomieszczeniach, a także znacznie obniżają koszty energii potrzebnej do oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji budynków, w których są zainstalowane.

Okres zwrotu inwestycji w przypadku oświetlenia dużych obiektów: supermarketów, hal stadionowych, przestrzeni przemysłowych wynosi od 3 do 5 lat.

Naturalne systemy oświetleniowe, z 10-letnią gwarancją i nieograniczoną żywotnością, należą do podstawowych elementów konstrukcji i mogą być instalowane na każdym etapie budowy lub przebudowy a nawet remontu obiektu.

Systemy oświetlenia słonecznego pozwalają zmaksymalizować ilość światła słonecznego w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, zapewniając jednocześnie znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do oświetlenia. Świetliki to systemy, które przechwytują światło słoneczne przez kopułę dachową i kierują je w dół przez system prowadzenia światła.

Technologia przepuszczania naturalnego światła do pomieszczeń – to zestaw nowoczesnych elementów oświetleniowych, które skupiają światło dzienne, dostarczają je bez strat na odległość do 20 metrów i całkowicie rozpraszają wewnątrz budynku.

Systemy te mają właściwości filtrów optycznych, które przepuszczają do pomieszczeń tylko widzialną składową światła naturalnego (bez widm UV i IR), jednocześnie zmniejszając przenikanie / utratę ciepła. Eliminuje to koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej do oświetlenia i klimatyzacji pomieszczeń.

Wraz z masowym wprowadzeniem rozwiązań opartych o świetliki poliwęglanowe dachowe w nowoczesnym budownictwie, nastąpią pozytywne skutki społeczne: spadek zmęczenia pracowników w pracy, wzrost jakości przyswajania materiałów przez uczniów, zwiększenie efektywność przedsiębiorstw produkcyjnych. Dzienne obciążenie sieci elektroenergetycznych ulegnie znacznemu zmniejszeniu, szczególnie latem, ze względu na skrócenie czasu użytkowania sztucznych źródeł światła i zmniejszenie mocy potrzebnej do klimatyzacji.

Jak działa świetlik:

Zasada działania świetlika tunelowego jest bardzo prosta: zewnętrzny element zbiera promienie słoneczne i przekazuje je wzdłuż odblaskowych wewnętrznych powierzchni rury tunelu do elementu wewnętrznego, który rozprasza promienie świetlne z pomieszczenia. Wewnętrzna powierzchnia rur pokryta jest warstwą aluminium i składa się dodatkowo z 400 warstw specjalnej folii refleksyjnej (współczynnik odbicia – 99,7%). Taka powierzchnia jest w stanie zebrać ogromną ilość promieni, nie tylko przy pochmurnej pogodzie, ale nawet w nocy z promieniowania księżyca i z oświetlenia miast.

Oceń tą stronę: post