Klucz do właściwego oświetlenia: jakie oświetlenie powinno być w przytulnym domu i od czego zacząć.

Prawdopodobnie sekretnym marzeniem każdego człowieka jest przytulny dom, do którego miło się wraca. Jednak stworzenie przytulnego i nowoczesnego domu nie jest łatwym zadaniem. Konieczne jest zharmonizowanie układu, wnętrza, a szczególnie ważne jest prawidłowe zaprojektowanie oświetlenia.

Oświetlenie domu bardzo różni się od oświetlenia komercyjnego. Można zauważyć pewne podobieństwa między oświetleniem hotelowym i mieszkaniowym, ale w rzeczywistości jest więcej różnic niż podobieństw. Istnieje jednak kilka podstawowych technik, które pomogą poprawić oświetlenie w domu.

Projektuj ze światłem … i cieniem

W lokalach komercyjnych celem jest, aby wszędzie było światło – wszystkie przestrzenie są doświetlone, a im więcej światła, tym lepiej, dlatego często stosowane są ekonomiczne świetliki dachowe. Ale w domu powinno być zupełnie inaczej. Dobre i przytulne oświetlenie w domu ma miejsce wtedy, gdy źródła światła są odpowiednio rozmieszczone w określonych, niezbędnych miejscach – oświetlone są tylko te miejsca, w których światło jest naprawdę potrzebne.

Oświetlenie wszystkich miejsc w Twoim domu sprawi, że Twoja przestrzeń będzie płaska, nieciekawa, a nawet niewygodna – stworzysz tzw. „styl biurowy”. Tak, w tym przypadku na pewno będziesz mieć równomierne oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach, ale dom to nie biuro czy szpital. Takie przestrzenie tracą przytulność i tajemniczość. Może przyda się podczas sprzątania domu lub szukania zagubionych rzeczy, ale tak naprawdę nie chcesz przebywać w takiej przestrzeni przez długi czas – dom potrzebuje innego poczucia przestrzeni. Stworzysz przytulną domową atmosferę, umieszczając oświetlenie w odpowiednich miejscach, pozostawiając niektóre części przestrzeni w cieniu.

Oczywiście jest też uniwersalne rozwiązanie – można zamontować dodatkowe, indywidualnie sterowane światła, które po włączeniu oświetlają całą przestrzeń. Ułatwi to sprzątanie, a potem możesz go po prostu wyłączyć, pozostawiając tylko te światła, które tworzą przytulną domową atmosferę z grą cieni.

Zidentyfikuj kluczowe przestrzenie

Pierwszą i najważniejszą zasadą projektowania oświetlenia jest określenie miejsc, w których światło będzie najbardziej potrzebne. To tutaj projektanci wnętrz zaczynają projektować oświetlenie, ale możesz też spróbować samemu. Przede wszystkim rozejrzyj się po każdym pomieszczeniu – które przestrzenie zdecydowanie powinny być oświetlone? Na przykład oświetlenie będzie potrzebne w przypadku obrazów zawieszonych na ścianie, dekoracyjnych ścian, kolumn i oczywiście przestrzeni roboczych, takich jak kuchnia. Wtedy bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, jakich lamp użyć, aby oświetlone były tylko te obszary pomieszczenia, a nie cała przestrzeń.

Wyznaczenie miejsc, w których światło jest najbardziej potrzebne i dobór odpowiednich lamp do oświetlenia tych przestrzeni to trudne zadanie. Konieczne jest nie tylko zagłębienie się w projekt domu, ale także duże doświadczenie w projektowaniu oświetlenia, poznanie mocnych i słabych stron różnych opraw oświetleniowych. Najgorsze jest to, że włożysz dużo wysiłku, zainwestujesz pieniądze, ale z powodu braku doświadczenia nie będziesz w stanie wykonać wszystkiego perfekcyjnie, a wynik po prostu Ci się nie spodoba. Aby tego uniknąć, zawsze lepiej skonsultować się z profesjonalistami, zwłaszcza gdy można to zrobić całkowicie bezpłatnie.

Oceń tą stronę: post