Jak rozjaśnić i optycznie powiększyć pomieszczenie? Wskazówki od projektantów. Jak urządzić wnętrze ciemnego pokoju w mieszkaniu. Wystrój małego okna w ciemnym pokoju.

Ekologia życia. Dom: Słoneczny pokój to świetne miejsce na aranżację wnętrz. Jednak nie każdy pokój ma tę wspaniałą cechę.

Pokój oświetlony słońcem to świetne miejsce do stworzenia wnętrza. Jednak nie każdy pokój ma tę wspaniałą cechę. Przyjrzyjmy się podstawowym zasadom rozchodzenia się światła i omówmy, w jaki sposób można uczynić pomieszczenie jaśniejszym, a tym samym wizualnie bardziej przestronnym.

Zamień pokój w „biały sześcian”

Nic tak nie rozszerza pomieszczenia jak rozmyte granice płaszczyzn. Pomaluj ściany i podłogę na biało, nałóż lekką powłokę na podłogę, a Twój pokój zamieni się w magiczną „białą kostkę”. Jeśli spojrzysz poza nią, jej granice się rozmyją, a jeśli nie znajdziesz kontrastujących punktów styku ścian z sufitem i podłogą, obraz odbierze przestrzeń jako znacznie większą niż jest w rzeczywistości.

Wykorzystaj moc luster

Odpowiednio zamontowane lustro ma ogromny wpływ na oświetlenie pomieszczenia. Umieść lustro tak, aby odbijało okno i jasną ścianę. Wydaje się więc, że podwajasz efekt i zwiększasz ilość światła w pomieszczeniu. Nie ma znaczenia, jaki rozmiar i kształt będzie miało lustro – ogromne płótno na całej długości lub mały wystrój z lustrzanego szkła ustawionego pod różnymi kątami. Musisz zobaczyć główne zalety i korzyści płynące z oświetlenia pomieszczenia i użyć odblaskowego przedmiotu, aby zwiększyć ich wpływ.

Używaj pastelowych kolorów

Eksperymentowanie z zestawieniami kolorystycznymi w słabo oświetlonych pomieszczeniach może być bardzo niebezpieczne. Dlatego zdecydowanie zalecamy unikanie wszystkich ciemnych i szarych kolorów. Zdolność powierzchni do wzajemnego odbijania się ostatecznie doprowadzi do pogorszenia niskiego poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. Kombinacje, które mogą być bardzo szlachetne i ciekawe w dużym i jasnym pomieszczeniu, mogą być przestarzałe i przytłaczające w tego typu pomieszczeniu.

Nie zasłaniaj okien

Okno mieszkania jest jedynym źródłem światła dziennego, a zaślepienie go w słabo oświetlonym pomieszczeniu to po prostu przestępstwo. Wcale nie trzeba dekorować okna. Możesz powiesić jasne, ale ciemne zasłony po obu stronach okna, aby w razie potrzeby je zamknąć. Lepiej w ogóle nie wieszać tiulu lub stale przesuwać go bliżej zasłon. Spowoduje to utworzenie warstw, a tekstylia na oknach będą wyglądać jeszcze ciekawiej. Po wybraniu takiej opcji projektowej warto zadbać o wygląd samego okna, stan parapetu oraz baterii.

Istnieje wiele opcji projektowania grzejników, od stylu retro po innowacje projektowe z wykorzystaniem najnowszych technologii. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojego wystroju lub po prostu zakryj istniejący (jeśli nieestetyczny) zgrabną ozdobną maskownicą.

Uważaj na odbicie światła

Jak wiesz, promienie świetlne mają tendencję do odbijania się. A faktura ścian i otaczających obiektów ma duży wpływ na stopień tego odbicia. Na przykład błyszczące powierzchnie są bardziej odblaskowe niż matowe, a jasne są bardziej odblaskowe niż ciemne. W tym sensie gładka powierzchnia jest bardziej korzystna niż szorstka tekstura.

Nie zapominajmy, że każdy przedmiot w pomieszczeniu, a zwłaszcza okładzina ścienna (bo to bardzo duża powierzchnia) oddziałuje na otaczające przedmioty i powierzchnie, a one z kolei na nie. Im więcej miejsca dasz na refleksję, tym jaśniejszy będzie się wydawał pokój.

Na przykład, jeśli usuniesz z podłogi duży dywan z wysokim włosiem, prawie podwoisz oświetlenie, co można sprawdzić za pomocą specjalnych urządzeń. Pomyśl z wyprzedzeniem o tym, jakie przedmioty powinny cię otaczać, a jeśli twoim celem jest rozjaśnienie pokoju, pomyśl przede wszystkim o fakturze i kolorze tych przedmiotów. Zaplanuj to, bo bez dokładnych obliczeń możesz skończyć z niezdarnym projektem i kiepską organizacją. I tylko planowanie pomoże naprawić istniejące niedociągnięcia.

Stosując te proste metody, możesz znacznie poprawić oświetlenie w swoim pokoju. W takim przypadku całkiem możliwe jest zastosowanie wszystkich wskazówek dla jednego pokoju – w końcu po prostu nie można przesadzić ze światłem dziennym. Ale jeśli nagle okaże się, że to nie wystarczy, zawsze pozostaje oświetlenie sztuczne, którego możliwości dekoracyjne są tak szerokie, że ta wada na pierwszy rzut oka, odpowiednio pokazana, może zamienić się w największą zaletę Twojego pokoju.

Najważniejsze to nie popadać w rozpacz i jęczeć, ale zaakceptować okoliczności takimi, jakie są, wiedząc, że ostatecznie wszystko na pewno dobrze się ułoży.

Nowoczesne tapety są tak różnorodne, że każdy może wybrać odpowiednią opcję do swojego domu. Istnieje wiele bardzo różnych kolorów, w tym większość dostępnych kolorów, wiele pięknych rysunków i zdjęć. Odpowiednio dobrany kolor i wzór tapety może pomóc w wyeliminowaniu mankamentów pomieszczenia i podkreśleniu jego zalet.

Dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jakie opcje tapet możesz wybrać do małego ciemnego pokoju, aby był wygodny i przytulny, a nie śmiertelnie ponury.

Oceń tą stronę: post