Categories: BLOG

ŚWIETLIK FOTOWOLTAICZNY – naturalne oświetlenie z produkcją energii

Fotowoltaiczny świetlik generuje czystą, bezkosztową energię, jednocześnie zapewniając bioklimatyczny komfort termiczny. Wyposażony w zaawansowany filtr słoneczny, skutecznie absorbuje niemal wszystkie szkodliwe promienie ultrafioletowe i podczerwone, chroniąc mieszkańców budynku. Dodatkowo, izolacyjna komora powietrzna w szkle zwiększa efektywność termiczną wnętrza. Te właściwości przyczyniają się do znacznego obniżenia emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, co efektywnie redukuje ślad węglowy budynków.

INTELIGENTNE BUDYNKI

Świetliki fotowoltaiczne stanowią kluczowy element inteligentnych budynków, oferując wiele korzyści. Po pierwsze, generują one darmową energię elektryczną, wykorzystując moc słońca, co przyczynia się do zmniejszenia zależności od tradycyjnych źródeł energii i obniżenia rachunków za prąd. Dodatkowo, zapewniają naturalne oświetlenie wnętrz, co nie tylko redukuje potrzebę stosowania sztucznego światła, ale także tworzy przyjemniejsze i zdrowsze środowisko dla użytkowników.

Kolejną ważną cechą świetlików fotowoltaicznych jest ich zdolność do filtrowania promieniowania UV i IR. Filtr UV chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, które może powodować blaknięcie mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz, a także negatywnie wpływać na zdrowie skóry. Filtr IR, z kolei, minimalizuje przepuszczalność ciepła, co jest szczególnie korzystne w cieplejszych miesiącach, redukując potrzebę nadmiernego używania klimatyzacji i tym samym obniżając koszty energii.

Inteligentne budynki wyposażone w świetliki fotowoltaiczne są także częścią rozwiązania w walce ze zmianami klimatycznymi. Poprzez zmniejszenie zużycia energii z nieodnawialnych źródeł i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, przyczyniają się do tworzenia bardziej zrównoważonego i ekologicznego środowiska. Dodatkowo, integracja tych systemów z nowoczesnymi technologiami zarządzania budynkiem, takimi jak inteligentne systemy HVAC, oświetlenie czy systemy bezpieczeństwa, pozwala na jeszcze większą optymalizację zużycia energii i poprawę komfortu użytkowania.

NAJBARDZIEJ POPULARNE ROZWIĄZANIE FOTOVOLTAICZNE

Świetliki fotowoltaiczne zyskują uznanie jako jedno z najbardziej popularnych rozwiązań fotowoltaicznych na rynku. Ich wszechstronność sprawia, że są idealne zarówno dla nowych projektów budowlanych, jak i dla tych wymagających modernizacji.

Przykładem zastosowania świetlików fotowoltaicznych są prestiżowe projekty, takie jak siedziba Novartis Pharmaceutical, American Airlines Arena na Florydzie oraz Bell Works w New Jersey. W każdym z tych miejsc świetliki PV zostały zintegrowane, aby zapewnić nie tylko efektywność energetyczną, ale także estetyczny i nowoczesny wygląd.

Siedziba Novartis Pharmaceutical wykorzystuje te innowacyjne świetliki do generowania zielonej energii, jednocześnie zapewniając naturalne oświetlenie swoim pracownikom, co przyczynia się do lepszego samopoczucia i wydajności. American Airlines Arena, znana z organizacji dużych wydarzeń sportowych i koncertów, dzięki zastosowaniu świetlików PV, znacząco obniżyła swoje koszty operacyjne i ślad węglowy. Bell Works, będący rewitalizacją historycznego budynku, zyskał dzięki nim nowoczesny charakter i stał się przykładem zrównoważonego rozwoju.

Te projekty pokazują, jak świetliki fotowoltaiczne mogą być efektywnie włączone w różnorodne środowiska budowlane, od korporacyjnych siedzib, przez duże areny sportowe, aż po historyczne budynki. Ich zdolność do generowania energii elektrycznej, zapewnienia naturalnego światła, a także ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV i IR, sprawia, że są one atrakcyjnym wyborem dla projektantów i inwestorów poszukujących ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.

ŚREDNIA PŁATNOŚĆ 2 LATA I 65% IRR

W kontekście polskiego rynku, świetliki fotowoltaiczne prezentują się jako wyjątkowo opłacalna inwestycja. W porównaniu do tradycyjnych farm słonecznych, które w Polsce osiągają stopę zwrotu z inwestycji (IRR) rzadko przekraczającą 10%, świetliki fotowoltaiczne mogą oferować IRR na poziomie aż do 65%. Jest to wynik nie tylko wyższej efektywności tych systemów, ale także korzyści wynikających z ich wielofunkcyjności.

Średni czas zwrotu z inwestycji w świetliki fotowoltaiczne w Polsce wynosi zaledwie 2 lata, co jest wynikiem imponującym, zwłaszcza w porównaniu z innymi formami inwestycji w odnawialne źródła energii. Dodatkowo, te systemy mogą zmniejszyć zużycie energii w budynku o 40%, co przekłada się na znaczące oszczędności w rachunkach za energię.

Klapy Dymowe – Gulajski
Wyłazy Dachowe – Gulajski
Świetliki Dachowe – Gulajski

Podsumowując, w Polsce świetliki fotowoltaiczne stanowią innowacyjne i kosztowo efektywne rozwiązanie, które oferuje szybki zwrot z inwestycji, wysoką stopę zwrotu oraz znaczące obniżenie kosztów operacyjnych budynków.

5/5 - (7 votes)
admin

Recent Posts

Blachy trapezowe – wybierz świetlik T18

Blachy trapezowe to produkty, które ze względu na swoją uniwersalność znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie.…

2 miesiące ago

Rozjaśnij ciemne pokoje dzięki świetlikom

Wprowadzenie Dodanie świetlików jest doskonałym rozwiązaniem, aby wprowadzić naturalne światło do ciemnych i ponurych pomieszczeń,…

2 miesiące ago

Oświetlanie schodów – popularne rozwiązania

Oświetlenie schodów w naszych domach pełni nie tylko funkcję bezpieczeństwa, ale również staje się kluczowym…

2 miesiące ago

Porównanie świetlików dachowych i technologii oświetlenia dziennego

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się naturalne oświetlenie, czyli wprowadzanie światła słonecznego do wnętrz budynków bez…

2 miesiące ago

Jak wybrać i kupić świetlik dachowy?

Domy na poddaszu stają się coraz bardziej popularne i to z kilku powodów. Po pierwsze biura…

3 miesiące ago

Kalkulator ilości światła naturalnego dostarczanego przez świetliki dachowe

Kalkulator Natężenia Światła Kalkulator Natężenia Światła dla Świetlików Dachowych Szerokość świetlika (m): Długość świetlika (m):…

3 miesiące ago