Mieszkańcy, którzy mają mieszkania lub salony na poddaszu, chętnie oglądają panoramę przez świetliki. Jednak zimą nastrój czasami psuje śnieg padający na takie okna.

To nie tylko ładny widok. W pokojach panuje nieprzyjemna ciemność. Specjaliści pospiesznie zapewniają, że taki dyskomfort jest tymczasowy. Odśnieżanie świetlików jest łatwe.

Kiedy świetliki dachowe są pokryte śniegiem, niezadowolenie może być dwojakie. Jeśli świetlik dachowy jest zainstalowany wysoko i używany bardziej jako świetlik do oświetlania pomieszczenia , zrozumiałe jest, że ludzie odczuwają brak światła. A kiedy jest zainstalowany poniżej, właściciele domu nie są zadowoleni, że nie widzą, co się wokół nich dzieje.

Według specjalistów w obu przypadkach ludzie odczuwają większy dyskomfort psychiczny i szukają sposobów usuwania śniegu ze świetlików dachowych. To jest łatwe. Jednak łatwość konserwacji świetlików dachowych należy brać pod uwagę nie podczas ich montażu, ale podczas ich projektowania. Producenci świetlików dachowych ustalili zasady instalacji, które wskazują najlepszą wysokość do ich zainstalowania. Świetliki dachowe zamontowane na odpowiedniej wysokości są łatwiejsze w utrzymaniu.

Jeśli okno jest pokryte puszystym śniegiem, tłumiącym przepuszczanie światła i zasłaniającym widok, otwieranie i zamykanie mocniejszym kranem powinno spowodować opad śniegu. Czasami szyberdachy są lekko nachylone i mocniejsze trzaskanie podczas zamykania może nie pomóc. Następnie śnieg można wyczyścić zwykłą miotłą. Zaleca się montaż grzejników pod świetlikami. Ciepło z niego płynące szybko stopi śnieg. Wystarczy poprawnie zamontować wykończenie w dolnej części świetlika.

Jeśli płyta gipsowo-kartonowa zostanie ułożona prostopadle, pojawi się przegroda, a ciepło z grzejnika ominie okno.

Prawdopodobnie nie ma domowych sposobów na topienia śniegu ze świetlików dachowych. Czasami próbują to zrobić, wdmuchując ciepło w świetliki za pomocą suszarek do włosów lub grzejników. Jednak eksperci twierdzą, że bez względu na to, czym jest szklana jednostka, nadal jest przewodnikiem ciepła. Jeśli więc pomieszczenie jest dobrze ogrzane, śnieg nie zalega na świetlikach przez długi czas. Jeśli nie w jeden dzień, to za dwa lub trzy, na pewno zniknie. Aby szybciej topić śnieg ze świetlików, można poprowadzić wokół nich przewody grzejne, np. instalowane w rurach spustowych. Warto jednak o tym pomyśleć przed montażem świetlików dachowych. Dostępne są różne rozwiązania.

montaż świetlików dachowych
montaż świetlików dachowych

Częściej śnieg gromadzi się na oknach dachowych o niewielkim nachyleniu. Zmiana konstrukcji dachu w celu zwiększenia spadku nie zawsze jest technicznie możliwa i dużo kosztuje. Nachylenie świetlika dachowego można zwiększyć bez zmiany konstrukcji dachu. W tym celu stosuje się specjalne uszczelki, które pomagają podnieść górną część szyberdachu. Wtedy śnieg będzie gromadził się więcej nie na samym szkle, ale na konstrukcji. Jeśli wokół takiego świetlika poprowadzi się przewody grzejne, śnieg bardzo szybko stopi się i nie zapobiegnie przedostawaniu się światła do pomieszczenia. Są też inne rozwiązania, które zapobiegają zepsuciu nastroju, gdy świetliki zasypane są śniegiem. Jednym z takich sposobów jest połączenie świetlika z oknem pionowym. Jeśli śnieg zakryje świetlik, światło nadal będzie wpadać do pomieszczenia przez pionowe okno. A widok z okna nie będzie zasłonięty.

Świetliki dachowe są łatwe w utrzymaniu, co może się wydawać na pierwszy rzut oka. Oczywiście nieco trudniej jest wyczyścić szybę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, gdy szyberdach jest zamontowany dość wysoko. Wtedy potrzebujesz drabiny. Świetliki zamontowane na odpowiedniej wysokości są łatwe w utrzymaniu czystości. Takie okna zwijają się i blokują. W ten sposób zewnętrzna szyba świetlika jest czyszczona wewnątrz pomieszczenia.

Odśnieżanie dachu ze świetlikami dachowymi

Nagromadzony śnieg na dachu, zwłaszcza wokół świetlików dachowych, może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Śnieg może być bardzo ciężki i narażać konstrukcję dachu na nadmierne obciążenie. W przypadku zbyt dużej ilości śniegu, może dojść do uszkodzenia dachu lub nawet jego zawalenia. Odśnieżanie pozwala usunąć nadmiar śniegu i zapewnić stabilność całej konstrukcji. Nagłe ocieplenie lub topnienie śniegu może spowodować tworzenie się lodu na dachu. Jeśli lód gromadzi się wokół świetlików dachowych, może prowadzić do uszkodzenia ich konstrukcji. Lód może przenikać do szczelin i nieszczelności, powodując wycieki wody do wnętrza budynku. Regularne odśnieżanie minimalizuje ryzyko uszkodzeń świetlików i zapobiega potencjalnym problemom z wodą. Świetliki dachowe są ważne dla oświetlenia naturalnego i wentylacji pomieszczeń znajdujących się pod dachem. Jeśli są one zasypane śniegiem, utrudnia to dostęp światła do wnętrza i ogranicza przepływ powietrza. Odśnieżanie pozwala utrzymać funkcjonalność świetlików i korzystać z ich korzyści w pełni. Jeśli regularnie zaniedbujemy odśnieżanie dachu ze świetlikami dachowymi, może to prowadzić do poważnych problemów. Nadmiar śniegu może powodować skomplikowane uszkodzenia dachu, przecieki, zagrzybienie, a nawet problemy strukturalne. Naprawa tych szkód może być kosztowna i czasochłonna. Regularne odśnieżanie jest zatem bardziej opłacalne i pomaga uniknąć długotrwałych konsekwencji.

5/5 - (1 vote)