Categories: BLOG

Kilka słów o świetlikach dachowych

Świetliki dachowe są stosowane do naturalnego oświetlenia pomieszczeń. Pozwalają one na dostarczanie naturalnego światła do wnętrz, co zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie i może prowadzić do oszczędności energii. Ponadto, świetliki dachowe pozwalają na poprawę jakości powietrza i komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Są one często stosowane w budynkach użyteczności publicznej, magazynach, halach produkcyjnych i warsztatach, a także w budynkach mieszkalnych.

Sposoby oświetlania światłem naturalnym to:

 • Świetliki dachowe: specjalne okna zainstalowane na dachu, które umożliwiają przepuszczanie światła słonecznego do wnętrza budynku.
 • Okna dachowe: duże okna zainstalowane na stropie, które pozwalają na dostarczanie naturalnego światła do pomieszczeń.
 • Wanny świetlne: specjalne, przeszklone wanny, które są montowane w suficie i pozwalają na dostarczanie światła do pomieszczeń znajdujących się pod nimi.
 • Faksymil: system oświetlenia za pomocą specjalnego lustra, które odbija światło słoneczne i przepuszcza je do pomieszczenia.
 • Atrium: centralnie umieszczone, przeszklone dziedzińce, które pozwalają na dostarczanie naturalnego światła do wnętrza budynku.

Te sposoby pozwalają na redukcję kosztów energii i poprawę jakości powietrza i komfortu wewnętrznego.

Oto kilka sposobów na redukcję zużycia energii elektrycznej przy oświetlaniu hali przemysłowej:

 • Oświetlenie LED: Oświetlenie LED jest bardziej energooszczędne niż tradycyjne źródła światła, takie jak żarówki fluorescencyjne i żarowe.
 • Sterowanie oświetleniem: zastosowanie systemów automatycznego sterowania oświetleniem pozwala na redukcję zużycia energii, np. poprzez wyłączanie światła w niepotrzebnych godzinach.
 • Światło dzienne: wykorzystywanie naturalnego światła dziennego poprzez zastosowanie świetlików dachowych lub okien dachowych pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na sztuczne oświetlenie.
 • Automatyczne wyłączanie: zastosowanie czujników ruchu i światła pozwala na automatyczne wyłączanie oświetlenia, gdy nie jest ono potrzebne.
 • Optymalizacja oświetlenia: Regularne przeglądy i optymalizacja konfiguracji oświetlenia pozwalają na zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia energii.

Te proste kroki pozwolą na znaczną redukcję zużycia energii elektrycznej w hali przemysłowej, co przyczyni się do oszczędności kosztów i ochrony środowiska.

informacje o świetlikach dachowych

Jak obliczyć ilość koniecznych świetlików dachowych na potrzeby np. centrum handlowego?

Trudno jest określić dokładną liczbę świetlików dachowych potrzebną do oświetlenia centrum handlowego, ponieważ wiele czynników, takich jak wielkość budynku, wysokość sufitów, rodzaje i intensywność źródeł światła oraz potrzeby klientów, może wpłynąć na wynik. Zalecana jest konsultacja z profesjonalnym projektantem oświetlenia, aby uzyskać dokładną i dostosowaną do potrzeb analizę. Analizy takie oferuje Firma Gulajski: https://www.gulajski.pl/kontakt/

Jakie świetliki dachowe stosuje się w systemach przeciwpożarowych?

W systemach przeciwpożarowych często stosuje się świetliki dachowe zatwierdzone przez odpowiednie normy i regulacje bezpieczeństwa pożarowego, takie jak EN 12101 lub UL 793. Te świetliki dachowe są wyposażone w specjalne funkcje, takie jak:

 • Uszczelnienie, aby zapobiec przedostawaniu się dymu i ognia
 • Mechanizmy ewakuacyjne, takie jak klapy bezpieczeństwa, które automatycznie otwierają się w razie pożaru
 • Zabezpieczenia przeciwpożarowe, takie jak ramy i uszczelki, które zapobiegają przedostawaniu się ognia i dymu.

Wybór odpowiedniego świetlika dachowego do systemu przeciwpożarowego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, wysokość sufitów, intensywność źródeł światła i wymagania bezpieczeństwa pożarowego. Zalecana jest konsultacja z profesjonalnym projektantem systemów przeciwpożarowych, aby uzyskać dokładne i dostosowane do potrzeb doradztwo.

Jak skonstruowane są świetliki dachowe?

Świetliki dachowe są skonstruowane z kilku podstawowych elementów, które składają się na ich ogólną budowę:

 • Rama: Otacza świetlik dachowy i jest montowana na powierzchni dachu. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak aluminium, stal nierdzewna lub tworzywo sztuczne.
 • Szyba lub klosz: Jest głównym elementem świetlika dachowego i pozwala na wpuszczenie światła do wnętrza budynku. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak szkło, poliwęglan lub plastik.
 • Uszczelnienie: Zapobiega przedostawaniu się wody i zanieczyszczeń do wnętrza budynku przez świetlik dachowy.
 • Klapky bezpieczeństwa: Automatycznie otwierają się w razie pożaru, aby umożliwić ewakuację dymu.
 • Zabezpieczenia przeciwpożarowe: Zapobiegają przedostawaniu się ognia i dymu do wnętrza budynku przez świetlik dachowy.

W zależności od modelu i potrzeb, świetliki dachowe mogą mieć dodatkowe elementy i funkcje, takie jak regulacja wentylacji, systemy automatycznego otwierania i zamykania itp.

Czy świetliki dachowe psują izolację termiczną obiektu?

To, czy świetliki dachowe psują izolację termiczną obiektu, zależy od ich projektu i wykonania. W przypadku świetlików dachowych o niskiej jakości lub nieodpowiednio zamontowanych, istnieje ryzyko utraty ciepła przez szczeliny i mostki termiczne, co może prowadzić do pogorszenia izolacji termicznej obiektu.

Aby zapobiec takim problemom, zaleca się stosowanie świetlików dachowych o wysokiej jakości, wyposażonych w specjalne uszczelnienia i funkcje, które zapobiegają utracie ciepła. Ponadto, ważne jest, aby świetliki dachowe były prawidłowo zamontowane i zintegrowane z systemem izolacji termicznej obiektu.

Warto skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać dokładne i dostosowane do potrzeb doradztwo w zakresie wyboru i montażu świetlików dachowych, które zapewnią efektywną izolację termiczną obiektu.

Świetliki dachowe cena za m2

Ceny świetlików dachowych różnią się w zależności od rodzaju, rozmiaru i użytego materiału. Wyniki wyszukiwania pokazują przedział cen od około 100 zł do 350 zł za metr kwadratowy (m2), z niektórymi wartościami odstającymi, takimi jak produkt wyceniony na 3000 zł za 10 m2. Jednak dokładna cena będzie zależeć od konkretnego produktu, a także od tego, gdzie został zakupiony. Dokładną wycenę poznasz na stronie producenta świetlików dachowych: https://www.gulajski.pl/swietliki-dachowe/

Świetliki dachowe cena za m2

Ceny świetlików dachowych mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak ich rozmiar, jakość materiałów użytych do produkcji, złożoność instalacji oraz region geograficzny. Ogólnie rzecz biorąc, ceny świetlików dachowych zaczynają się od około 300 złotych za prosty model o średnicy 30 cm, a mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych za większe i bardziej zaawansowane modele z dodatkowymi funkcjami, takimi jak regulowane żaluzje lub elektryczne otwieranie. cena świetlików dachowych to tylko jedno z kryteriów, którymi należy kierować się podczas wyboru odpowiedniego produktu. Należy zwrócić uwagę również na jakość materiałów, wydajność światła, efektywność energetyczną i trwałość, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu.

Świetliki dachowe to nie tylko estetyczny element architektury, ale również świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Dzięki świetlikom dachowym można w naturalny sposób doświetlić pomieszczenia, co pozwala ograniczyć ilość zużywanej energii elektrycznej i zmniejszyć rachunki za prąd. Światło słoneczne jest darmowe i naturalne, a świetliki dachowe pozwalają na jego wykorzystanie w sposób optymalny, bez potrzeby włączania sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. Co więcej, świetliki dachowe pozwalają na dostarczenie światła naturalnego tam, gdzie sztuczne oświetlenie może być trudne do umieszczenia, na przykład wewnątrz ciemnych pomieszczeń lub w korytarzach bez okien.

Cena świetlika dachowego może wydawać się początkowo wyższa niż koszty tradycyjnego oświetlenia, ale z perspektywy długoterminowej jest to opłacalna inwestycja. Dzięki zmniejszeniu ilości zużywanej energii elektrycznej, koszty rachunków za prąd są mniejsze, a w konsekwencji oszczędności na energii elektrycznej przewyższają koszty zakupu i instalacji świetlika dachowego. Dodatkowo, niektóre modele świetlików dachowych posiadają funkcje termoizolacyjne, co pozwala również na zmniejszenie kosztów ogrzewania, poprzez zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu.

Oceń tą stronę: post
admin

Recent Posts

Blachy trapezowe – wybierz świetlik T18

Blachy trapezowe to produkty, które ze względu na swoją uniwersalność znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie.…

4 miesiące ago

Rozjaśnij ciemne pokoje dzięki świetlikom

Wprowadzenie Dodanie świetlików jest doskonałym rozwiązaniem, aby wprowadzić naturalne światło do ciemnych i ponurych pomieszczeń,…

4 miesiące ago

Oświetlanie schodów – popularne rozwiązania

Oświetlenie schodów w naszych domach pełni nie tylko funkcję bezpieczeństwa, ale również staje się kluczowym…

5 miesięcy ago

Porównanie świetlików dachowych i technologii oświetlenia dziennego

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się naturalne oświetlenie, czyli wprowadzanie światła słonecznego do wnętrz budynków bez…

5 miesięcy ago

ŚWIETLIK FOTOWOLTAICZNY – naturalne oświetlenie z produkcją energii

Fotowoltaiczny świetlik generuje czystą, bezkosztową energię, jednocześnie zapewniając bioklimatyczny komfort termiczny. Wyposażony w zaawansowany filtr…

6 miesięcy ago

Jak wybrać i kupić świetlik dachowy?

Domy na poddaszu stają się coraz bardziej popularne i to z kilku powodów. Po pierwsze biura…

6 miesięcy ago