Domy na poddaszu stają się coraz bardziej popularne i to z kilku powodów. Po pierwsze biura projektowe i firmy budowlane sprzedają i budują coraz więcej projektów domków mansardowych, a po drugie wielu właścicieli domów przebudowuje swoje domy z dachem dwu- lub czterospadowym i zimnym poddaszem na budynek z poddaszem mieszkalnym. I tak pytanie, jak wybrać i kupić świetliki, niepokoi wielu.

Główna przewaga domów na poddaszu nad zwykłymi domkami – możliwość zwiększenia powierzchni mieszkalnej przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji i budowy. Jeśli porównasz strych z pełnoprawnym górnym piętrem, jego utrzymanie i budowa będą tańsze. Tutaj możesz zaoszczędzić na materiałach ściennych ze względu na brak ścian elewacyjnych, a także obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń ze względu na mniejszą objętość ogrzewania.

Jednocześnie główną zaletą podłogi na poddaszu jest wyjątkowy komfort pomieszczeń pod dachem, który zapewniają świetliki i inne akcesoria pomocnicze do pomieszczeń na poddaszu. Oznacza to, że kluczowym problemem przy naprawie podłogi na poddaszu jest wybór i zakup świetlików.

Jak wybrać i kupić świetliki do dachów skośnych i płaskich

Aby wybrać i kupić świetliki dachowe, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich przeznaczenie, a także projekt i urządzenie dachu oraz całego poddasza. W przeciwieństwie do elewacji domu, na dachu można zamontować różnego rodzaju okna.

 • Ukośne okna dachowe to klasyczne szyby do dachów ze spadkiem. Można je montować w konstrukcjach o kącie większym niż 15 °. A oprócz zwykłych okien dachowych osadzonych na belkach i belkach systemu krokwi, niosą tu także specjalne okna-balkony . Te ostatnie składają się nie z jednego, lecz z dwóch skrzydeł, które po otwarciu zamieniają się w ogrodzenie i dach balkonu.
 • Okna pionowe na dach to zwykłe okna frontowe, które montują, aranżując w dachu działającą konstrukcję – lukarnę (właz) lub antylukarnię – wnękę z oknem frontowym. Takie rozwiązania nie są tak efektywne, jak skośne świetliki. Przepuszczają mniej światła i są trudniejsze w budowie. Jednak przy instalowaniu poddaszy o łagodnych spadkach, a także jeśli trzeba wyjść na stacjonarny taras, bez pionowych okien na dach nie da się tego zrobić.
 • Okna do dachów płaskich również należą do kategorii okien dachowych. Technologia ich montażu i produkcji przypomina produkty do dachów spadzistych. Na dachach płaskich montuje się poziome latarnie świetlne, które są potrzebne do oświetlenia górnej kondygnacji pod dachem.
 • Świetlne tunele to kolejny ciekawy wariant przeszklenia, który jest poszukiwany w domach zarówno z płaskimi, jak i spadzistymi dachami. Umożliwiają doprowadzenie światła słonecznego do wnętrza domu np. przez przestrzeń zimnego strychu.

Co musisz wiedzieć, aby kupić okna do dachów spadzistych

Główne cechy okna dachowego – wielkość, współczynnik przenikania ciepła i sposób otwierania. Te parametry są najpierw brane pod uwagę przy zakupie świetlików.

Jeśli mówimy o tym, jak otwierać świetliki, zwykle wybierasz między następującymi typami:

 • podwieszane okno dachowe otwiera się na zewnątrz dzięki obrotowi wokół osi w górnej części ramy;
 • obrotowe okno dachowe otwiera się częściowo na zewnątrz, częściowo do wewnątrz w wyniku obrotu wokół osi w środkowej części ramy;
 • połączone okno dachowe można otworzyć zarówno w pierwszy, jak i w drugi sposób.

O sposobie otwarcia okna decyduje wysokość jego montażu na połaci dachu oraz łatwość użytkowania.

Pozostałe parametry, takie jak wielkość i współczynniki termiczne okien dachowych, określane są na podstawie charakterystyki montażu okna w danym dachu (rozmieszczenie belek i krokwi itp.), a także z uwzględnieniem aktualnych norm projektowych i zalecenia.

 • Powierzchnia okien dachowych powinna wynosić co najmniej 1/10, a lepiej – 1/8 powierzchni poddasza.
 • Współczynnik przenikania ciepła okien dachowych określa się z uwzględnieniem norm ciepłowniczych (strefa I: U ≤ 1,33 W/m 2 K, R ≥ 0,75 m 2 K/W; strefa II: U ≤ 1,67 W/m 2 K R ≥ 0,6 m 2 K / W). Co więcej, wielu właścicieli domów stara się zaoszczędzić na ogrzewaniu i kupować okna dachowe o bardziej „ciepłych” współczynnikach U = 1,1-1,25 W / m 2 K, R = 0,8-0,9 m 2 K / W. W przypadku budynków energooszczędnych wymagania są jeszcze ostrzejsze: U ≤ 0,8 W/m 2 K, R ≥ 1,25 m 2 K/W.

Przeczytaj też: Wybór okna dachowego. Główne elementy konstrukcji

Jak wybrać profil do okna dachowego?

Najczęściej do szklenia podłóg na poddaszu wybieramy okna z profilem z klejonej listwy sosnowej, która jest optymalnie przystosowana do pracy w warunkach klimatu ukraińskiego (a więc z zewnątrz okna w każdym razie zabezpieczyć hydroizolacją pensji).

Tylko w pomieszczeniach o dużej wilgotności (kuchnie i łazienki) nadal lepiej wybrać i kupić okna dachowe z odpornym na wilgoć profilem z PVC lub materiałów kompozytowych (drewno w powłoce z pianki poliuretanowej).

Jak wybrać okno dachowe z podwójnymi szybami?

Urządzenie i kompozycja okien z podwójnymi szybami – kolejny ważny czynnik, na który zwraca się uwagę przy wyborze i zakupie świetlików. Przede wszystkim należy dobrać ilość podwójnie oszklonych okien okna dachowego, a także wziąć pod uwagę, że szerokość komory powinna wynosić ≥ 8 mm, a najlepiej ≥ 12 mm. Ponadto z punktu widzenia efektywności energetycznej dobrze jest, aby przestrzeń komór była wypełniona nie powietrzem, ale gazem obojętnym, którego przewodność cieplna jest niższa niż mieszanina powietrza.

 • Okna jednokomorowe z podwójnymi szybami to najprostsze uniwersalne rozwiązanie dwóch szyb i warstwy powietrza (lub gazu) pomiędzy nimi. Takie okna są stosunkowo tanie, ale nie różnią się efektywnością energetyczną.
 • Okno z podwójnymi szybami z trzema szybami zapewnia redukcję strat ciepła o 10-20% w porównaniu do okna jednokomorowego i jednocześnie przepuszcza wystarczającą ilość naturalnego światła.
 • Okna trzykomorowe z podwójnymi szybami z czterema szybami to energooszczędne rozwiązanie, które nadal mocno ogranicza dopływ naturalnego światła. Takie okna montuje się tylko w budynkach energooszczędnych.

Co musisz wiedzieć o szkle świetlikowym?

Istotne znaczenie dla zwiększenia efektywności energetycznej i bezpieczeństwa świetlików mają również parametry szkła. Szkło hartowane i szkło triplex są używane, aby szkło wytrzymało silne uderzenia i nie stanowiło zagrożenia w przypadku stłuczenia.

 • Szkło hartowane wytrzymuje wstrząsy, a po rozbiciu rozpada się na miękkie, bezpieczne fragmenty.
 • Szkło Triplex składa się z cienkich warstw szkła, bezpiecznie sklejonych folią polimerową. Ten ostatni zwiększa również bezpieczeństwo poprzez łączenie ze sobą fragmentów przypadkowo potłuczonego szkła.

Dodatkowo powierzchnię szkła (wewnątrz szkła) można pokryć natryskiem niskoemisyjnym lub selektywnym.

 • Energooszczędne rozwiązania polegają na zastosowaniu niskoemisyjnego natrysku na powierzchnię szyby skierowanej do domu. Nie pozwala na ochłodzenie pomieszczenia, blokując długie fale upałów, które promieniują nagrzane obiekty w pomieszczeniach, ale przepuszcza krótkofalowe ciepło słońca do domu.
 • Na powierzchnię szkła od strony ulicy nakłada się natrysk selektywny. Zatrzymuje zarówno długie, jak i krótkie fale upałów, co eliminuje zarówno letnie przegrzanie domu, jak i pasywne ogrzewanie słoneczne zimą.

Jakie akcesoria i gadżety ułatwiają korzystanie ze świetlików?

Możesz kupić wiele akcesoriów pomocniczych w komplecie ze świetlikami.

 • Wentylacja (wentylator) w profilu okiennym pomoże zoptymalizować mikroklimat poddasza.
 • Do łatwego otwarcia okna znajdującego się na dużej wysokości potrzebny będzie drążek teleskopowy .
 • Moskitiera ochroni dom przed natrętnymi owadami.
 • Do zacienienia pomieszczeń potrzebne będą osłony przeciwsłoneczne – zasłony wewnętrzne i markizy zewnętrzne , a przed niepożądaną penetracją ochronią również rolety zewnętrzne .
 • Automatyka okienna – napęd elektryczny, pilot, czujniki pogodowe itp. – pozwoli na samodzielną pracę okien.
Łubie, Zbrosławice, Tworóg, Połomia, Pyskowice, Toszek, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Żory, Rybnik, Wielowieś, Księży Las, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Pławniowice, Kopienica, Wieszowa, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Kędzierzyn-Koźle, Mikołów, Częstochowa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Tychy, Rybnik, Aleksandria, Babienica, Blachownia, Biskupice, Bobrowniki Śląskie, Boronów, Borowiany, Boruszowice, Brynek, Brynica, Brzeziny Śląskie, Bytom, Celiny, Chechło, Chorzów, Ciasna, Cisiec, Cisownica, Cynków, Czechowice-Dziedzice, Czekanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobrodzień, Drutarnia, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Goleszów, Gorzyce, Gostyń, Góra Siewierska, Górniki, Hanusek, Herby, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jemielnica, Jerzowa, Kalety, Kamieniec, Kamińsko, Katowice, Karchowice, Kędzierzyn Koźle, Kiczora, Kieleczka, Kleszczów, Kłobuck, Knurów, Kocury, Kochanowice, Kokotek, Koszęcin, Kotowice, Konopiska, Koty, Kozłowa Góra, Kozłów, Krupski Młyn, Krzyżowa, Krzepice, Księży Las, Laryszów, Lasowice, Lisów, Lubliniec, Łącza, Łubie, Lubecko, Miasteczko Śląskie, Miedary, Mierzęcice, Mikołeska, Mikołów, Miotek, Morsko, Mysłowice, Nakło Śląskie, Niewiesze, Niezdrowice, Niezdara, Nowa Wieś, Nowe Chechło, Ogrodzieniec, Opatowice, Orzech, Orzesze, Osada Jana, Ossy, Ożarowice, Paczyna, Piasek, Piekary Śląskie, Pisarzowice, Pniowiec, Poczesna, Połomia, Porąbka, Poręba, Psary, Potępa, Przeczyce, Przezchlebie, Przeczyce, Pszczyna, Ptakowice, Pyrzowice, Pyskowice, Racibórz, Radzionków, Repty, Repty Śląskie, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Rudniki, Rudziniec, Rudno, Rybna, Rybnik, Rzeczyce, Rzędkowice, Sączów, Siemonia, Sierakowice, Siewierz, Sławków, Sopot, Sosnowiec, Sośnicowice, Solarnia, Sowice, Smolnica, Stare Tarnowice, Stolarzowice, Strzybnica, Strzelce Opolskie, Szałsza, Śródmieście-Centrum, Świerklaniec, Świnna, Tarnowskie Góry, Tąpkowice, Toszek, Trachy, Tworóg, Tychy, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowice, Wilkowiczki, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojska, Woźniki, Wyrazów, Zabrze, Zarzecze, Zawady, Zbrosławice, Zdów, Zebrzydowice, Zendek, Żarki Letnisko, Żernica, Żędowice, Ziemięcice, Żory, Żyglin, Żyglinek
Oceń tą stronę: post